Co daje karta kredytowa?

visa card on brown wooden table

Karta kredytowa jest niezwykle wygodnym środkiem płatniczym. Pod warunkiem regularnych spłat bez naliczania odsetek, dale nam możliwości, których nie mamy przy korzystaniu ze zwykłych kart płatniczych.

Sama karta kredytowa jest to nic innego jak limit środków pieniężnych w formie karty płatniczej. Jest to inaczej kredyt, który należy spłacić w określonym czasie, by uniknąć konieczności spłaty odsetek. Jeśli chodzi o wygląd i formę nie różni się od każdej ze znanych nam kart debetowych. Dlatego często na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie stwierdzić z jaką kartą mamy do czynienia.

W praktyce jednak obie karty różnią się od siebie w sposób znaczący. Karta debetowa pobiera środki z konta osobistego klienta. Karta kredytowa natomiast pobiera środki z rachunku kredytowego. Jest to wygodny środek płatniczy, który pozwala nam zyskać dodatkowe środki bez spełniania zbędnych formalności i obciążeń. W ten sposób możemy pozwolić sobie na zakup konkretnej rzeczy czy usługi nawet jeśli w danej chwili nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki. Warto jednak pilnować terminów spłat i ściśle ich przestrzegać.

Bowiem o ile spłata zadłużenia w określonym terminie jest bezpłatna o tyle w przypadku braku spłaty w terminie kwota odsetek może poważnie obciążyć domowy budżet. Warto zatem zastanowić się, czy jesteśmy osobami, które pilnują terminów i są w tym systematyczne. W przeciwnym razie może okazać się, że karta kredytowa będzie dla nas początkiem kłopotów finansowych.

Co do zasady działanie karty kredytowej jest bardzo proste. Bank udziela pożyczki w ramach limitu na karcie kredytowej i nie nalicza odsetek od zadłużenia jeśli użytkownik nie skorzysta z tych środków bądź nie przekroczy terminu bezpłatnej spłaty zadłużenia. Podczas użytkowania tej karty warto mieć na uwadze, że karta kredytowa jest bardzo podobna do debetowej. Istnieje więc możliwość pomyłki, która niezauważona może przyczynić się do naszych poważnych problemów. Dlatego z karty kredytowej należy korzystać ostrożnie i z głową.